myholmes14 myholmes14
  • 25-01-2022
  • Mathematics
contestada

In ratio form how much would one cupcake cost if 8 cupcakes cost 12 dollars

Respuesta :

amelianpalmer721 amelianpalmer721
  • 25-01-2022

Answer:

8:12 or 8 to 12

Step-by-step explanation:

You have to know that a ratio is a fraction so you say 8 over 12

Answer Link

Otras preguntas

Please Answer ASAP! Will give Brainliest to person who is fast and right! Thxx Rahul has a farm he wishes to fence. The farm is the pentagon ABCDE, shown below.
18. What are "loose ends" in a play?
Joan is hiking. She wants to cover 1,600 feet. She hikes 600 feet every 3 hours. The equation of the line that models y, the distance left to hike, after hiking
Is my answer correct?
What is the value of k
The sum of two numbers is −36. Their difference is 68. Find the numbers.
JULIO'S DAD BOUGHT 10 DOZEN POTATOES. THE POTATOES WERE EQUALLY DIVIDED INTO 6 BAGS. HOW MANY POTATOES ARE IN EACH BAG?
what's the multiplicative inverse of -1/10?
Name an abnormal mass of cells that may be cancerous. aCorn b Pimple C Mole d Tumor
One-third of a number t is equal to 7 written