dragonboiiiii33 dragonboiiiii33
  • 27-04-2018
  • Mathematics
contestada

At a grocery store salted peanuts in the Shell cost $0.30 per ounce is $5 enough money to buy one lb of peanuts if it is what amount of money will be left over?

Respuesta :

630307217 630307217
  • 27-04-2018
yes it will be and there will be 50 cents over
Answer Link
apecar
apecar apecar
  • 27-04-2018
There are 16 ounces per every pound. 0.30*16=4.8 So yes, it's more than enough more. 5 - 4.8 = $0.2 left over
Answer Link

Otras preguntas

Joseph is filling a box with books that weigh 2 pounds each. The most the box can hold is 15 pounds. How many books can Joseph put in the box? Please work it ou
A circular table has a diameter of 48". The table can be enlarged by inserting two rectangular leaves, each 18" wide and 48" long. What is the area of the expa
is a rectangle a parallelogram yes or no explain your answer
simplify expression 5(16p)
What is the gcf of 45 and 90
evaluate each expression if x=6,y=8,z=3 2x+3y-z=
Without parentheses, the expression 8 plus 30 divided by 2 plus 4 equals 27. Rewrite this expression with parentheses so that it equals 13; then 23
a carton can hold 1000 unit cubes that measure 1 inch by 1 inch by 1inch. describe the dimensions of carton of the carton using unit cubes.
41 ten thousands in standard form
Solve one step equation 60x+153=9x+51