silviamejia1981 silviamejia1981
  • 26-04-2018
  • Mathematics
contestada

Noah bought 5 pounds of onion at $2 per pound,a bag of salad greens for $4,and 2 boxes of cereal for $3 each. How much money did he spend?

Respuesta :

angicarl
angicarl angicarl
  • 26-04-2018
Noah spent $20 of food.

To find this, we have to find out the cost for everything individually. Onions are $2 per pound, and he bought 5 pounds. So we would do 5*2, which equals $10. The bag of salad greens is $4, so the total there is $4. Cereal is $3 per box, and he bought 2. We would do 3*2 = $6. Finally we add together everything to get the total ($10 + $4 + $6 = $20)

I hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

1+4=5 2+5=12. 3+6=21. 8+11=?
What organ is always found at the core of all animal cells and plant cells
What is the difference under the microscope between low power and high power?
Which of the following is a reason to express scientific findings mathematically? A. The findings become more difficult to prove by experiment. B. The fin
why was fredrich von hayek against government intervention in an evonomy
according to the centers for disease control and prevention how many teens report physical verbal emotional or sexual abuse each year
What is 1/3 of twenty one pounds
what 2 numbers add up to 3 and multiply to -18?
Sole photo question. Mathematics.
CHEMISTRY Which of the following properties of an element is least likely to change with beta decay? A. the mass number B. the period number C. the atomic numbe