SmolSkele
SmolSkele SmolSkele
  • 26-04-2018
  • Mathematics
contestada

Could someone explain to me how to find the unit value for something?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 26-04-2018
unit cost would be found by dividing the amount spent ( total cost) by the quantity of items bought.

 for example if you bought 5 apples for 10 dollars
 the unit cost of the apple is 10 / 5 = 2 dollars per apple


Answer Link

Otras preguntas

If you write “Pay to the order of Jane Doe” and sign your name on the back of your check, what is it considered?
Find each unit rate. Compare the rates. Brahim earned $3000 in 6 weeks, and Amanda earned $2500 in 7 weeks. A. Brahim: $500/wk and Amanda: $357.14/wk. Amanda
Is it true that to get a rating of vital, the website must load, function, and be maintained. true or false.
How does Belshazzar show disrespect during the feast? A. He describes the Temple of Jerusalem using the Babylonian language. B. He speaks proudly of having
Factor 16p 4 - 24p 3. 8p2(2p2 - 3) 8p3(2p - 3) 8p3(2 - 3p)
which of these statements best explains why the cost of purchasing land for geothermal energy plants is usually lesser than the cost of purchasing land for foss
Six equilateral triangles are connected to create a regular hexagon. The area of the hexagon is 24a^2 – 18 square units. Which is an equivalent expression for t
Which SI unit is appropriate for measuring the height of a person? A. feet B. meters C. grams D. kilometers
4Σk=1 k(k+4) Find the sum.
What country released 66 Americans held hostage only after Reagan became president?