skimask0 skimask0
  • 24-04-2018
  • Mathematics
contestada

Find the unit rate if 12 tablet cost $1,440

Respuesta :

ryanpost10 ryanpost10
  • 24-04-2018
Divide 1440 by 12 which is equal to $120 unit price
Answer Link
thebest1242
thebest1242 thebest1242
  • 24-04-2018
1440/12=120
1 tablet costs $120 :)
Answer Link

Otras preguntas

Anna traveled 26.2 miles in 4 hours. Lance traveled 19.3 miles in 3 hours. How can you tell who is traveling faster
Florence Kelley believed in the importance of education for children and did not approve of child labor practices. True or false???
Alex’s father is 5 times older than Alex and Alex is twice as old as his brother Nick who is 5 years old. How old is Alex's father?
the freedmens bureau
Children are being hurried to function in ways that do not match their natural modes of learning. True False
----- Fireworks, lights, and gift-giving are part of the festival of Diwali, a __________ holiday in India. A. Christ
Use the elimination method to solve the system of equations. 4x + 3y = 11 x – y = 8 A. (5, –3) B. (5, –13) C. (10, 2) D. (–3, 5)
a soccer player runs with a speed of 4.6m/s how long does it take him to run 60m
What is the 12th term and the sun of 1+3+5+7+...
The price of a movie ticket in a given year can be modeled by the regression equation y= 6.94(1.02^x) where y is the ticket price and x is the year. To the near