beyonceigudia89 beyonceigudia89
  • 24-04-2018
  • Mathematics
contestada

Cheddar cheese costs 7.50 for 1kg Marie buys 200 grams of cheddar cheese how much does she pay

Respuesta :

ComDest
ComDest ComDest
  • 24-04-2018
Every kilogram has 1000 grams. So, if she buys 200 grams- convert to kilos.

200/1000= 0.2kg

Since the price is per kg, then multiply it by the converted weight.

7.50(0.2kg)=
Answer Link

Otras preguntas

PLEASEEEEE I GIVE 45 POINTS PLSSS. the figure shows the heights of a diver during a dive. The diving board is at a height of 10 feet above the surface of the wa
Describe God's attitude toward riches. HElP THIS IS BIBLe BTW!!
33. The number of batches of cookies that can be made in a bakery every hour is shown in the graph. What is the equation of this line?
PLEASE HELP ME !!!!!!!!!!!
Help!! Please I need the simplified form
hii! i’ll give brainliest pls help
3. True help will be greatly appreciated, tricks or games will be reported; no links or websites or pdfs. Thanks!
what is next in the sequence? -1,2,7,14,23​
HELP!!! WILL GIVE BRAINLIEST TO THE CORRECT ANSWER (which is not rhombic prism Just BTW)
In an experiment, a student wants to increase the rate of a reaction that involves gases. Which change to the reactants would accomplish this? Increase the volu