katiebugg621p7o0u0 katiebugg621p7o0u0
  • 24-04-2018
  • Mathematics
contestada

A jeweler bought 1/3 ounce of silver at a cost of $24.72 per ounce she also bought two gemstones that cost $8.92 each

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 24-04-2018
1 ounce of silver = $24.72

1/3 ounce of silver = $24.72 x 1/3 = $8.24



1 gemstone = $8.92

2 gemstones = $8.92 x 2 = $17.84



Total = $8.24 + $17.84 = $26.08


Answer: Total cost =  $26.08
Answer Link

Otras preguntas

in the course of speech if you decide to read a brief item letter or paragraph the best way to do this is a narrative and casual way to?practice, rehearse, use
Which of the following is not one of the main five types of reactions?
The combined average weight of an okapi and a llama is 450 kilograms. The average weight of 3 llamas is 190 kilograms more than the average weight of one okapi.
Which statement best describes how a major change in the size of one population affects an ecosystem?
__________ occurs when a part of your body is subjected to extreme or constant pressure, such as from a sharp or hard object. A. Compression or contact stress B
what was billy the kid famous for
The United States entered World War I hoping to:
What event most directly led to construction of berlin wall?
numbers between 55 and 101 that is a multiple of 4 6 and 8
Which of the following was the first obstacle in the Panama Canal project? Possession of the land Threat of deadly diseases Engineering design American support