roselyngarcia18 roselyngarcia18
  • 24-04-2018
  • Mathematics
contestada

Nolan bought 26 yards of heavy duty rope at the hardware store the road cost two dollars per foot how much did Nolan pay for the rope

Respuesta :

katelyngilbert katelyngilbert
  • 24-04-2018
26 yrds • 3ft per yrd= 78 ft • $2 per ft = 156
Answer Link
pandapoo
pandapoo pandapoo
  • 24-04-2018
Nolan paid $156.

You multiply 26 by three to find the number of feet he bought. It's worth 2 dollars per feet, so multiply that by $2. 
Answer Link

Otras preguntas

how do rna viruses evade antiviral drugs? How may the reproductive methods of viruses help the process?
how many pairs of while numbers have the sun of 110?
Why were early Christians considered traitors to the Roman Empire?
An understanding based on what is observed or taught is called
explain how fraction strips can be used to find five fraction equal to 3/6. list these equivalent fractions
Which is greater to less then 9.129,9.37,9.3,9.219
Paula studied a poem at school and made the following observations: The end of every other line rhymes. Each line in the poem alternates between having nine and
Choose the statement that is NOT true. Massive fascist propaganda campaigns sweep the country in order to promote freedom. In business, the fascists will contr
Tell us about one of your proudest achievements or moments and what it says about you. Essay assignment, I need gathering ideas. Thanks in advance
If two lines intersect at right angles, then the two lines are perpendicular. hypothesis or conclusion