Naliadragneel4 Naliadragneel4
  • 22-04-2018
  • Mathematics
contestada

You want to buy some noodles.A 7-ounce package costs 2.59$.A 12-ounce package costs 4.68$. A 22-ounce package costs 7.92$.Which package is the best by?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-04-2018
1-ounce :

2,59 : 7 = 0,37$
4,68 : 12 = 0,39
$
7,92 : 22 = 0,36
$  -  the best package  (22-ounce  7,92$).
Answer Link
stephenezeagwa stephenezeagwa
  • 27-10-2021

Answer:

cap

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

If f (g(x)) = Square root x+8, identify the inside function g(x) and the outside function f(x) of the composite function.
Help please help I really need help
During what kind of speech is it necessary to bring real objects in to a classroom rather than images of objects
La reina ____ princesa. A. había B. earn C. era D. hay
Out of the 50 students in Mrs. Green's class, 9 have a pet. What percent of the students in Mrs. Green's class have a pet? The percent of students in Mrs. Green
A taxi drives 300.0 m south and then turns and drives 180.0 m east. What is the total displacement of the taxi?
what is the direction of the magnetic force on the charge?
Compare and contrast Dr. Faustus and Jesus Christ’s reaction to Satan’s offer. Why is this contrast significant?
how many world series championships do the boston red sox have
Choose all options that apply. Which of the following medications are considered high-alert medications? | a) Heparin b) Insulin c) Ibuprofen d) Penicillin