am90744 am90744
  • 22-03-2018
  • Mathematics
contestada

Elle can buy 2 quarts of milk for $3 or 1 gallon of mik for $3 wich is a better deal? Explain.

Respuesta :

hudadagra hudadagra
  • 22-03-2018
The better deal is 1 gallon of milk for $3.

because 1 gallon is 4 quarts and she will only buy 2 quarts for the same price.

Hope this helps :)
Answer Link

Otras preguntas

This is the mathematical relation relating the three sides, a, b, c, of a right triangle.
In an arithmetic sequence {an}, if a1 = 5 and d = 3. What is the next first 4 terms in the sequence?
Please help me with this question. There are 7 boys in a class of 13 student
If a check correctly written and paid by the bank for $514 is incorrectly recorded in the company's books for $541, how should this error be treated on the bank
Complete the equation to represent each relationship. Then solve the equation. Drag and drop each term or number into the correct box to complete the equation a
how do you simplify mixed number​
Describe a real world scenario and which it would be important to apply trigonometric ratios or special right triangles.
what is the inverse of the function below f(x)=3^x
What devices should a photographer use to analyze the amount of light falling on a subject?
rectangle ABCD is graphed in the coordinate plane. the following are the vertices of the rectangle: A(-6,-4) B(-4, -4), C(-4, -2), and D(-6,-2) what is the peri