tiatingly5362 tiatingly5362
  • 24-02-2018
  • Business
contestada

If the total variable cost of 9 units of output is $90 and the total variable cost of 10 units of output is $120, then:

Respuesta :

MrsTriplet MrsTriplet
  • 06-03-2018
If the total variable cost of 9 units of output is $90 and the total variable cost of 10 units of output is $120, then: the average variable cost of 9 units is $10 and the average variable cost of 10 units is $12. To find this you divide the sales by the output of units. $90/9 = $10 and $120/10 = $12
Answer Link

Otras preguntas

Anaiya can eat 20 pickles in 3 hours. At this rate how many whole pickles can she eat in 7 hours, if her stomach doesn't explode (Real World Rounding Required)
Evaluate each expression. 8+10.3
Solve the following inequality algebraically.
Your school is 20 blocks east and 12 blocks south of your house. The mall is 10 blocks north and 7 blocks west of your house. You plan on going to the mall righ
Help with advanced math homework question please (URGENT)
K The coordinates of point T are (0,3). The midpoint of ST is (2,-5). Find the coordinates of point S. The other endpoint is (Type an ordered pair.)
This is for Bible. Brainliest + 50 points Please can someone help me!!!!!In what two general areas does the Creator manifest His faithfulness? Use complete sent
Why might you conclude that Macbeth's character is not all bad?
What are two short-term and two long-term storages (aka reservoirs) in the carbon cycle?
During the recovery from exercise, explain the interrelationships between the three energy systems