abbottonian91
abbottonian91 abbottonian91
  • 24-02-2018
  • Mathematics
contestada

Sally Pays £25 for two tubes of paint a blue tube and a red tube. the blue tube cost £7 more than the red tube.
How much did each tube cost?

Respuesta :

susanwiederspan
susanwiederspan susanwiederspan
  • 24-02-2018
Let's say the price of the red tube is x, and the price of the blue tube is x + 7. Then the total cost 25 is the price of the red tube plus that of the blue tube, or x + x + 7.

[tex]2x+7=25 \\ 2x =18 \\ x=9[/tex]

The red tube cost £9, and the blue tube cost £16.
Answer Link

Otras preguntas

Which is the better deal? Explain why. A. 5 apples for $3.20 B. 3 apples for $1.75
What are strengths and weaknesses of Ravenclaw HARRY POTTER
Beatrice charges $10/h and gets a $5 automatic tip. Beatrice needs $100 to buy a present for her mother. She wants to find out the minimum number of hours she n
What of the 16oz cups below holds the appropriate amount 100 proof alcohol to equal one standard drink
Why were speakers like lease and bryan popular with farmers in the 1890s??
1. An atom of silicon has a mass number of 28 and an atomic number of 14. How many protons and how many neutrons are in this atom? Show your calculation.
Which term refers to goods being made in factories instead of artisans in their homes
Please help me I'm so confused
A new baby elephant ate 23 bag of feed for breakfast. For lunch, the elephant ate 12 as much as he did for breakfast. How much feed did the elephant eat for l
Chernobyl disaster question