sarahplowman28 sarahplowman28
  • 23-02-2018
  • Mathematics
contestada

Why would an 18 oz bottle for $1.86 be a better buy than a 112 oz bottle that is $6.29 or a 42 oz bottle for $3.17?

Respuesta :

Catya
Catya Catya
  • 23-02-2018
$1.86 ÷ 18 oz = 0.10 $/oz

$6.29 ÷ 112 oz = 0.06 $/oz

$3.17 ÷ 42 oz = 0.08 $/oz

The 112 oz item for $6.29 is the cheapest price per oz. That would be the better buy.
Answer Link

Otras preguntas

Explain how the heart and the lungs work together to supply the muscles with oxygen. Please help! I do not get it!
What type of organic molecules are enzymes?
a conservation between two classmates talking about the behaviour of another student
Substitution method y=2x+6 which is 2x-y=2
Which of the rock samples below is most likely to be a metamorphic rock?
9 stores is 3% of ___ stores
3x+5y=10. 5x+7y=10 system of equations
is any one here who has worked on DFTB Plus ?
How to get rid of ear pressure and clogged ears??
Which vocabulary term refers to how many equal parts are being described by the fraction?