delorismccoyp2rl3b delorismccoyp2rl3b
  • 26-01-2018
  • Mathematics
contestada

Alexis sold boxes of homemade granola bars for $8.50 each. It costs her $2.25 to baker and package each box of granola bars. What was her profit from selling each box of granola bars?

Respuesta :

NightcoreMusic
NightcoreMusic NightcoreMusic
  • 26-01-2018
She would have $6.25 because  
 
 
    $8.50 
  - $ 2.25 
  _______
 
 Take 5 - 10 = 5  (we have ten because we borrowed, so we have ten remove 1 from 5 you get 4 because we are borrowing)

 4 - 2=2 ( we have a four because we borrowed to turn 0 into 10) 
Then 8-2=6 (we do not borrow from eight because we already borrowed and there is no need to) 
 
so our final answer is $6. 25  
Answer Link

Otras preguntas

How is money good motivation for success, I need 4 reasons?!
How many pounds are in 416 ounces
Which of the following includes a plant embryo, a food supply, and a protective covering? A. pollen grain B. spore C. seed D. gametophyte
Whas wun plus ate hundrd
When the temperature of air rises, the amount of water needed for saturation A. increases. B. decreases. C. stays the same. D. increases until it reaches a c
What allegory is found in this excerpt from Nathaniel Hawthorne's "Dr. Heidegger's Experiment"?
All of the following are benefits of participating in a QRIS system except A. free materials. B. tax credits. C. wage supplements. D. grants.
Which practice did Robert Frost have in common with his modernist peers?
Which of these did the ancient Greeks trade for grains and metals? A: Purple dye B: Fruit and vegetables C: wool and olive oil D: Tin and glass
factors that could hamper effective communication