alexfreeman204
alexfreeman204 alexfreeman204
  • 25-01-2018
  • Mathematics
contestada

I bought 4 1/2 lb of bananas for 3.98. What is the price per pound of bananas? A. $.88 B. $1.13 C. $1.88

Respuesta :

chainsawsyrup
chainsawsyrup chainsawsyrup
  • 25-01-2018
The answer is A $.88 because 3.95 / 4.5 = .88

I hope this helps :)
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following shows the extraneous solution to the logarithmic equation x = -16 x = -4 x = 4 x = 16
Which of the following is true regarding DNA structure? A.DNA is single-stranded B.DNA forms a double helix C.In DNA, purines pair together and pyrimidines pai
Which of the following are NOT congruent? Question 3 options: One pair of opposite angles in a kite The diagonals in all trapezoids All four sides in a rhombus
Mr cellular needs a total of 406 forks for his restaurant he currently has 278 forks if each set has 12 forks what is the minimum number of sets of forks he sho
15. Cody and his wife are purchasing a home. The costof the home is $145,900. They will be required topay a down payment of 5% of the purchase priceand to pay c
what i 36 divide by 86.4
proof that Oscar Schindler was a hero
Read the conclusion to a personal statement. In conclusion, my trips to the seashore have awakened an interest in marine biology. I am ready to move forward wit
Explain why you wouldn't want to use the customer first or last name field as the primary key for a table. What problem could this create?
1) Which set of sides will make a triangle?13 cm, 7 cm, 6 cm10 cm, 9cm, 9 cm4 cm, 8 cm, 14 cm6 cm, 15 cm, 6 cm​