mrwondertrade mrwondertrade
  • 25-01-2018
  • Mathematics
contestada

If Michelle spends $1.60 for lunch and $.80 for snacks each day, how much does she spend in 5 days?

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 25-01-2018
1.60 + .80 = 2.40

Michelle spends $2.40 in all everyday

2.40 x 5 = 12

Michelle spends $12 in 5 days

hope this helps
Answer Link

Otras preguntas

What are two violent ways that slaves resisted
is they're a noun or verb
Which of the following statements is NOT true? A. Infants' diets, which primarily consist of breast milk or formula, are higher in fat than other diets. B. Ado
Which of the following was not one of the Enlightenment ideas that promoted revolution in France? A.People have natural rights. B. No one should pay taxes. C.G
Which words in the sentence make up the adjective phrase? What word does the adjective phrase modify? This story about an idealistic and imaginative knight has
the graph of 2x-3=12 crosses the x axis
Jack broke up 5×216 as (5x200)+(5x16) to multiply mentally.What strategy did jack use.
What are the factor pairs for 72? I need help. I don't know my factor pairs really well.
show the link between intrapersonal conflict and initiating relationship
Who determines prices in a market economy?