Aisle37 Aisle37
  • 24-01-2018
  • Mathematics
contestada

Marissa bought 12.8 pounds if potatoes at $1.35 per pound. How much did Marissa spend for the potatoes?Explain.

Respuesta :

robynannap31heh robynannap31heh
  • 24-01-2018
Just multiply the numbers
[tex]12.8 \times 1.35[/tex]
Answer Link
gustanika
gustanika gustanika
  • 24-01-2018
a pound had the cost of $1.35, if she had 12.8 pounds then the cost was,

cost = 12.8 × 1.35
cost = 17.28

She spent $17.28
Answer Link

Otras preguntas

Express the sequence below as a recursively - defined function:4, 11, 25, 53, 109, ...
The best treatment for a bacterial disease is
Find four numbers proportional to the numbers 2, 4, 5, and 6 if the difference between the sum of the two last numbers and the sum of the first two numbers is e
Sarah feels sick every time she travels by air. She associates flying with physical illness and, as a result, hates air travel. She also finds it difficult to w
What is the popular participation in a representative government with an elected assembly is?
How did post war ww1 conditions contribute to the rise of dictatorships in Europe before World war two
What ways do lobbyist influence the government
What were the demographics of black freedom
Pernicious anemia What is the documented condition to be coded?
a+b(2d*5d)+7654321-2234567