mahaleyrenee5311 mahaleyrenee5311
  • 23-01-2018
  • Mathematics
contestada

Is this price correct? 3.4 lbs of pears at $1.64 per pound priced at $5.58.

Question 1 options:




True




False

Respuesta :

carlosego
carlosego carlosego
  • 01-02-2018
What you must do for this case is a multiplication to get the total cost of buying 3.4 lb of pears.
 We know that each pound of pears is at $ 1.64. Then 3.4 lb of pears will be
(3.4) * (1.64) = 5.576
 Nearest cent
 5.58$
 answer
 TRUE
Answer Link

Otras preguntas

What will a business typically do next after in reviews application and resume for a position
I WILL GIVE BRAINLIEST TO WHOEVER IS CORRECT
What is Pocahontas real name and who did she marry
U.S. Postal Service regulations state that a package can be mailed using Parcel Post rates if it weighs no more than 80 pounds. What is the maximum number of bo
Which two nations claimed portions of Texas in the late 1600’s
What is true of most reactants in living things? They have all of the energy needed to react at normal body temperatures. Enzymes that help them react do not wo
2. A construction consultant may be responsible for
A grocery store sells 6 bottles of water for 4$ and 18 bottles of water for 10. Is the cost of the water proportional to the number sold?
Mark creates a graphic organizer to review his notes about electrical force. Which labels belong in the regions marked X and Y? A) X: Decreasing to half will qu
the meaning of obtuse that is most closely used to describe prufrock is _? 1)?( not blunt) 2) deferential 3)?( not end rhyme ) 4)allusions 5)Germany 6) the ho