iwanyamza
iwanyamza
23-01-2018
Mathematics
contestada
tony bought 12 identical
Respuesta :
fmkother
fmkother
23-01-2018
Lets say a fork costs x $. Therefore a spoon costs 2x $.
2x + x = 6. => 3x = 6. => x=2
so:
a) A spoon costs: 2x = 2 × 2 = $4
b) (12 × 4) + (10 × 2) = $68
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 43+ )
Otras preguntas
Select the correct answer. A study conducted on 40,000 words in the English language found that about 6,670 words started with the letter T, which is the most c
If you refrigerate an avocado before it ripens, it will never ripen. a) True b) False
JOE'S DINER We have many jobs available in our new restaurant - chefs, waiters, cleaners, kitchen staff For more information write to: Write a letter to Mr Suar
What is 0.061237 rounded to six decimal places?
hey u guys i cant figure this out
Which of the following can help diagnose attention deficit/hyperactivity disorder (AD/HD) according to the American Psychiatric Association? 1) The impairment s
Adjustments made to expense accounts at the end of the accounting period adhere to the ______ principle. 1) matching 2) expense 3) revenue 4) cash
Leave answer in simplified radical form.
From where does the president derive their primary authority over the military?
What was coined to refer to ethnically or religiously defined populations living within or across national boundaries, nations without a sovereign state, and in