imsobadatmath imsobadatmath
  • 22-11-2015
  • Mathematics
contestada

Samantha bought 4.5 pounds of pears. Each pound cost $1.68. How much did Samantha spend?

Plz explain

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-11-2015
4.5 * 1.68 = 7.5600
hope this helps:)
Answer Link
mani14
mani14 mani14
  • 22-11-2015
The way i would do this is ok first find how much each pound cost so would do 1.68÷4.5 and the answer is .37 so you put thant as cents. Thats how much each pound cost you need how much it cost with what you have now so its 1.68 times 4.5 and that equals 7.56.
Answer Link

Otras preguntas

Which countries made up the triple entente in 1907?
Solve this equation ( Brainliest )3*2*4-x+4Time limit: 5:00 minutes
what is the condition for distance travelled by a body is equal to displacement ​
find the missing side. round to the nearest tenth
Alanna Milstein, a young, single, Jewish woman is referred to a neurologist by her family healthcare provider (HCP) because she had two probable seizures during
Which characteristic of a strong introduction states the composition’s main idea? A. engaging lead B. thesis statement C. summarizing points D. briefly stated
Based on the image, which color will refract the most when passing through a prism? orange yellow green
Question 4 of 10 1 Point Which number sentence below matches this word problem? Harold's farm is 134 acres. Merle's farm is 100 acres. How many more acres does
An organic will always contain
help with 1-9 , please!!!!