annaebrown9589 annaebrown9589
  • 22-12-2017
  • Mathematics
contestada

Which box of markers is a better buy box a (24 markers for $ 1.20) or brand b ( 36 markers for $1.79)? Explain your answer.

Respuesta :

Rod44 Rod44
  • 22-12-2017
24 markers for $1.20 has a unit price of 5c per marker. 36 markers for $1.79 has a unit price of 4.97c so brand b is better value.
Answer Link

Otras preguntas

The researcher robert fantz discovered that: newborn infants prefer to look at simple stimuli rather than complex stimuli. when given a choice of visual stimuli
When a drug is fat soluble, sniffing is a rapid and effective way to absorb it?
There are 80 sixth grade students at Howard elementary school.If 25% of the students have green eyes how many sixth grade students have green eyes
look at this map below. what conclusion does this data show about AIDS pandemic
Which interaction is most likely to result in the most competition among the organisms? Question options: Lions and vultures eat the remains left after a lion
When managers organize divisions based solely on the type of customer they focus on, they adopt a _____?
Wilson (1985) found that the more people consider the reasons why they like something,
what evidence from the last text supports the idea that lady macbeth believes her husband has decided not to kill the king because he is weak and cowardly ?
Clonal expansion occurs after the activation of a b lymphocyte. a. True b. False
The san andreas fault in california is a good example of a _________ plate boundary.