prtty6364 prtty6364
  • 23-11-2017
  • Mathematics
contestada

You order two servings of pancakes and a fruit cup.The cost of the fruit cup is $1.50. You leave a 15% tip. Your total bill is $11.50.what is the cost p of one serving of pancakes?

Respuesta :

SamWeisberg11 SamWeisberg11
  • 28-11-2017
11.5-15%-1.5=8.5/2=4.25 for one serving of pancakes

Answer Link

Otras preguntas

which value of k satisfies the equation 8^3k + 4 = 4^2k-1
what letter grade would 56% be
If the number in the numerator of a unit rate is one what does this indicate about the equivalent unit rates give an example
what is darcy's law. please explain
What is the difference between extrusive and intrusive igneous rock? GIVE YOU 100 POINTS LATER!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
German and French trenches alike were fortified with _____ and _____.
HELP ME PLEASE Replace with new samples of the powders and repeat, this time adding drops of the base. Record observations in the table.
Which of the following scenarios represents the best use of a scientific model? a. predicting weather patterns b. studying the result of mixing two chemicals c.
The U.S. supported Ferdinand Marcos, a dictator in the Philippines, because a. he was anticommunist. b. he had too powerful an army. c. the U.S. had pledged
how many minutes are in 120 seconds