mai014l mai014l
  • 22-11-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples went from $1.99 per lb to $3.19 per lb in four years. Find the rate of change of the price of apples.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-11-2017
This is

$3.19 - $1.99
-----------------   =     1.20 / 4  = $0.30 per year
         4
Answer Link

Otras preguntas

A construction crew has just built a new road. They built the road at a rate of 3 kilometers per week. They built 18.75 kilometers of road. How many weeks did
CH2CH3 CH3CH2-C-CH2CH3 CH3 what’s the IUPAC name?
Why is math in coding so hard HELPPP PLEASEEE
Walt grew 10 centimeters in one year. He is now 1.6 meters tall. How tall was Walt one year ago in centimeters? (4 points) 150 centimeters 160 centimeters 1,500
what is the capital city of usa​
Could anyone help me find the area of these 2 shapes? 1st one is the rectangle and the second one is the trapezoid I think PLS ANYONE ILL GIV U BRAINLIEST!!!!!!
complete the table of values for y=x^2-2
Hamilton, NY has 73465 residents, and 12 members on their Board of Trustees. The three districts of Basel, Heights, and Dagonal have the following populations:
Question If the end behavior is decreasing to the left, what might be true about the function? Select all that apply.
Answer the problem 1010+3839