kekewold7730 kekewold7730
  • 21-11-2017
  • Business
contestada

Refer to table 13-12. what is the fixed cost of production at betty's bakery?

Respuesta :

nobillionaireNobley
nobillionaireNobley nobillionaireNobley
  • 04-12-2017
Fixed cost = Total cost - Variable cost.

Given that the variable cost is $13 and the total cost is $38 when 1 unit of good is produced, then

Fixed cost = $38 - $13 = $25.
Answer Link

Otras preguntas

Which word in the sentence does the adverb modify? The stronger man easily lifted the other wrestler. A. stronger B. lifted C. man D. wrestler
Which musical genre, with roots in New Orleans, spread to the rest of the country during the great black migration of the 1920s? A. Bluegrass B. Motown C. Jazz
Which earlier ideas did Romanticism reject? A. the perspective and detail of Renaissance art B. the beliefs of the Enlightenment C. themes and stories
Which Persian emperor was defeated by Athenian forces at the Battle of Marathon? A. Darius B. Cleisthenes C. Miltiades D. Solon
1. Which of these organizations evolved out of the Pan-Africa movement? North Atlantic Treaty Organization African Union Commonwealth of Nations United Nations
Which answer best explains one strength of the Articles of Confederation?
How did the emancipation proclamation change the way people felt about the war?
what is the ratio of 32/28
Within months of his inauguration in January 2001, President George W. Bush announced that he wanted to begin building a missile defense shield for the United S
why would many holocaust survivors want to share their painful stories today