hardcore5 hardcore5
  • 23-10-2015
  • Mathematics
contestada

if 3 pieces of candy cost $2.10, how much would four pieces cost

Respuesta :

Keeptrying
Keeptrying Keeptrying
  • 23-10-2015
2.80 you divide 2.10 by 3 that will give you .7 or .70 then you add 70cents to 2.10.
Answer Link
JackelineCasarez JackelineCasarez
  • 16-11-2018

Answer

Find out the how much would four pieces cost .

To prove

As given

if 3 pieces of candy cost $2.10 .

Thus

[tex]Cost\ of\ one\ piece\ candy = \frac{2.10}{3}[/tex]

Cost of one piece candy = 0.7

Cost for four pieces candy = 0.7 × 4

                                             = $2.8

Therefore the Cost for four pieces candy be $2.8 .



Answer Link

Otras preguntas

Simplify this please: ^4√y^20
PLS HELP, 100 POINTS: Write a brief summary of "Gift From The Heavens."Remember to focus on the main characters and important events.
Bohr models do not correctly show the location of electrons in an atom explain why they are still useful to predict bonding of atoms
Solve for x. (5x - 9)° (2x + 21)° A. 5 B. 10 C. 22 D. 24
Which is greater or less than 6 gal or 30 qt
Simplify each of the following: a. √5+2√6 + √5-2√6 b.(√p^2+1 - √p^2-1) (√p^2-1 + √p^2+1)
Potential energy is present in objects blank to be acted upon.
1.does bass drum is ?a.aerophone b.chordophone c.idiophone d.membrophone 2.Nose flute is?a.aerophone b.chordophone c.idiophone d.membrophonei need help ‍♀️​
ejemplos de estructura social​
plssss anwer this the true answer plssssssss​