marlaarbogast
marlaarbogast marlaarbogast
  • 25-10-2017
  • Mathematics
contestada

McKenzie bought 1.2 pounds of coffe for $11.82. What was the cost per pound?

Respuesta :

kiwichipmunks
kiwichipmunks kiwichipmunks
  • 25-10-2017
11.82 divided by 1.2=9.85
Answer Link
babypusheen168oycoip
babypusheen168oycoip babypusheen168oycoip
  • 25-10-2017
1) $11.82 for 1.2 pounds
2) 11.82 divided by 1.2 
3) 11.82/1.2
4) $9.85 per pound
Answer Link

Otras preguntas

Example of the double inclined plane
The following is an incomplete paragraph proving that the opposite angles of parallelogram ABCD are congruent: According to the given information, and . Using
To maintain turgor pressure, cells in both the leaves and stems of most non-woody or herbaceous plants containA)chloroplasts.B)starch granules.C)many mitochondr
Which division expression is equivalent to
According to the opponent-process theory of color vision, the correct pairings of opposite colors are ___________.
How many fights are there in 3?
Ancient civilizations used censuses for taxation and
why were sncc organizers willing to put themselves at such personal risk
What impact does man have on the environment
Your friend John has just informed you that he has been on a very low carb diet for 2 months and has lost 20 lbs. Use the information from this lesson to answer