Fxntasy Fxntasy
  • 24-10-2017
  • Mathematics
contestada

You can buy a 2-pound loaf of bread for $2.50 or a 2-pack of 1 1/2 pound loaves for $3.30. Which is the better buy?

Respuesta :

tabicakes1122
tabicakes1122 tabicakes1122
  • 24-10-2017
the 2 pound pack would be the better one to buy
Answer Link

Otras preguntas

Which one of the following is not a compound? Select one: a. salt b. sugar c. cooking oil d. chocolate chip cookies
which of the body systems does not rely on the autonomic nervous system to stimulate involuntary events
a chart that shows all the possible combinations of alleles that can result from a genetic cross is called a(n) __________
Water moves between the ocean, atmosphere, and land. In which form does water enter the atmosphere?
Which of the following is not a possible cause of erosion? a. burrowing animals b. gravity c. water d. none of the above
Blood pressure is a cognitive process because it is observable with lab equipment. true or false
When did the most immigrants arrive in the United States? A. 1893 B. 1900 C. 1913 D. 1907
FACT of the day "The cause of the popping sound produced by knuckle cracking(fingers) is largely a mystery."
How do you solve 90.5 divided 7.3?
when --- equals the force of gravity on a falling object, the object reaches terminal velocity.