HFoy HFoy
  • 23-10-2017
  • Mathematics
contestada

Bruce bought 2 books one book costs $4.00 more than three times the other. together , the two books cost him $72 . How much does each book cost?

Respuesta :

coleashten1 coleashten1
  • 23-10-2017
it is $15 for  each book 

Answer Link
Аноним Аноним
  • 23-10-2017
x+(3x+4)=72
4x+4=72
x=68
x=17
One book was 17 dollars and the other was 55.
Answer Link

Otras preguntas

Determine the value of p.
3. Simplify 76/3 It makes no sense so please explain
pls help quick idk pls
what is the dimension for voltage​
Solve this system of linear equations. Separate the x- and y-values with a comma. -8x = 24 - 8y -4x = -4 - 8y
A muscle inserts 1.5 cm from the joint axis and exerts 300 N of force at an angle of pull of 60 degrees. How much torque is produced by this muscle? In your wor
What does the term heritage literacy means
How would you separate a mixture of alcohol and water
what is the formula for voltage​
Find the​ center-radius form for the circle having the endpoints left parenthesis 7 comma 4 right parenthesis(7,4) and left parenthesis negative 9 comma 6 right