sophiamoser
sophiamoser sophiamoser
  • 22-10-2017
  • Mathematics
contestada

Help me pleases with these

Help me pleases with these class=

Respuesta :

shinmin
shinmin shinmin
  • 02-11-2017

The unit cost is cost of 1 unit of a product, here its cost of 1 pound of sugar. 

In first case unit cost is $1.07.

In second case, cost of the 2 pound = $2.02, or cost of 1 pound = [2.02/2] = $1.01. 

In third case, cost of the 3 pound = $2.79, or cost of 1 pound = [2.79/3] = $0.93.

 
We can see that as the quantity is increasing unit cost is decreasing.

Answer Link

Otras preguntas

What are the main functions of a petal
Simply the radical expression 150
what was the purpose of labor unions?
What is short vowel patterns
Scientists determined that Antarctica's average winter temperature was -34.44°C. The difference between this temperature and Antarctica's highest recorded temp
Another question, what word can I make with the letters yclasnutoarnek
1) A theater of war is a movie theater. True False 2)Someone who practices espionage is a spy True False 3)An armistice is a truce. True False 4) President
The gravitational force between two rolling balls depends on their masses and which other factor? A their inertia B their velocities C their separation D the
Read the lines from the passage and answer the question that follows. The disease had sharpened my senses - not destroyed - not dulled them. Above all was the
Food has been moved down the esophagus via peristalsis. Which of the following events will occur next? a) Fats will be absorbed by lacteals in the small intesti