terryevans911owpub1 terryevans911owpub1
  • 23-09-2017
  • Mathematics
contestada

the local store is having a sale on ground beef- $10 for 3 pounds. sylvia needs 12 pounds of meat to make 50 hamburgers. how much will the ground beef for each hamburger cost?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 23-09-2017
10/3 = x / 12.....$ 10 to 3 lbs = $ x to 12 lbs
cross multiply
3x = 120
x = 120/3
x = 40....so it is gonna cost Sylvia $ 40 for the meat.

she plans on making 50 burgers......40 ($ worth of meat) / 50 (burgers)  = 
0.8....so for each burger, the meat will cost 0.80 or 80 cents <==
Answer Link

Otras preguntas

Why do spiders love they baby and why write in a paragraph
Selling price $ 110,000 $ 110 100 % Variable expenses 60,000 60 55 % Contribution margin 50,000 $ 50 45 % Fixed expenses 30,000 Net operating income $ 20,000 Kn
Please help me with this question I am stuck and can’t do it
Clancy has 423 cups of yogurt to share with his friends at a party. Each guest will receive 1 serving of yogurt which is 34 of a cup. Write a multiplication equ
If a man don't have a mouth to eat food. How can he survive with it?
Will someone please help me with this problem
Henry says that his set of numbers includes all integers​
slide 4: On the Pacific Ocean Map what do you notice about the locations of continental places around the Pacific Ocean? ​
What was one difference between the Knights of Labor (KOL) and the American Federation of Labor (AFL)? (5 points) Group of answer choices The AFL accepted unsk
if measure 5 = x, which angles have a measure of 180 - x? select all that apply