catelynnc10 catelynnc10
  • 26-04-2024
  • Mathematics
contestada

A 4-pack of golf balls costs $9.66. What is the unit price, rounded to the nearest cent?

Respuesta :

jsimpson11000 jsimpson11000
  • 26-04-2024

Answer:

Step-by-step explanation:

Unit price = $9.66 / 4 balls   = $2.415 per ball  

Answer Link

Otras preguntas

What Is Corruption? What Are Its Causes?
I was given 2/3 of $21.00 how many dollars did get ?
All gymnosperms lose their leaves in the winter, is this true or false?
What Are States Prohibited From Doing? 5 Things?
How did the Aztecs rule their empire?
Identify Two Policies That The Federal Government Can Follow In Order To Make The Business Cycle Less Disruptive?
Can someone please help me with this question? I don't know how? What is the volume of a rectangular prism with a length of 2x – 1, a width of x – 2, and a heig
Sam cut a pie into equal slices. There are only three slices left. The angle measure for the three slices is 72 degrees. How many slices did Sam cut the pie int
jpels truck weighs 3.2 tons how many pounds os that
muara enim dan sawahlunto penghasil...terbesar di indonesia