C1NNO
C1NNO
26-02-2024
Mathematics
contestada
If 6 eggs cost 1680 $, How much
would 20 eggs be?
Respuesta :
loveableaat
loveableaat
26-02-2024
It would be 5,600$.
1620 divided by 6= 280, that's already a unit rate. Now, 280 times 20 would give you 5,600, so your total is 5,600$
Answer Link
OnlyInOhio
OnlyInOhio
26-02-2024
5600$
1680 Divided by 6 is 280, meaning each egg is 280. Multiply a single egg, 280 by 20 and that’s your answer.
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 35+ )
Otras preguntas
What are two jobs of the cell membrane?
rob colored one fourth of a rectangle what is another way to name one fourth
you buy six notebooks and a backpack. The cost of the backpack is$ 17.90. You pay 6% in sales tax. Your total bill is $30.74 how much does each notebook cost?
In terms of GNI PPP, excluding Singapore, the wealthiest nations of Southeast Asia are A. Thailand and Malaysia. B. Cambodia and Laos. C. Indonesia and Viet
Toyota’s remarkable growth as a multinational company is uniquely associated with which of the following? A. Jidoka B. Chaebols C. Kaizen and jidoka D. Kai
What is the force exerted by a solid surface that opposes gravity?
In terms of GNI PPP, excluding Singapore, the wealthiest nations of Southeast Asia are A. Thailand and Malaysia. B. Cambodia and Laos. C. Indonesia and Viet
55 is 40% of what number
what does begin with end in mind mean?
apply distributive property 2(7g + 7)