takkellapatibrov5h0z takkellapatibrov5h0z
  • 23-08-2017
  • Mathematics
contestada

for the level 3 course examination hours cost twice as much as workshop hours and workshop hours cost twice as much as lecture hours. How much did the lectures cost per hour?

Respuesta :

meerkat18
meerkat18 meerkat18
  • 06-09-2017
You have three unknowns: examination hours, workshop hours and lecture hours. Then, we assign variables.

Let:
x - examination hours
y - workshop hours
z - lecture hours

Then, we formulate equations based on the relationships given.
x = 2y --> eq 1
y = 2z --> eq 2

Substituting eq 2 to eq 1,
x = 2(2z)
x = 4z
z = x/4

Therefore, the lecture hours cost one-fourth of the cost of the examination hours.
Answer Link

Otras preguntas

Complete the statement using <> or = -8/15 10/18
Plz can somebody help me answer this I completely forgot how to solve these questions
Some one help me please
is this correct? 3^10 over 3^7 = 3^3
( 8 x 10^4) - ( 4 x 10^2) give the answer in standard form
How do manufacturers benefit from coupons?
The Silk Road, built with federal funds, helped many western farmers affordably get their products to eastern markets. true or false
How do our bodies have so many different types of cells with different functions? Please help this is due today and I really need help.
What is the second lightest element on the periodic table
vegetarians are healthier than people who eat meat