liss18 liss18
  • 22-08-2017
  • Mathematics
contestada

Jill spend $15 on diapers. If they cost $5 a package, how many packages did she buy ?

Respuesta :

ambercolee7 ambercolee7
  • 22-08-2017
The answer is three.
Answer Link
Middel17
Middel17 Middel17
  • 22-08-2017
She got 3, 3x5 is 15 3 groups each one is 5 dollars each
Answer Link

Otras preguntas

The difference of the square of a number and 16 is equal to 6 times that number. Find the negative solution
Zeke lives 1.59 miles from school. One day he misses the bus and must walk to school if he can walk 3 times per hour how many minutes will it take him to walk t
Disagreements over the ratification of the Kyoto Protocol are primarily concerned with: A. the obligations of wealthier nations to reduce carbon dioxide emissi
what philosophical ideas from the enlightenment are evident in components of government and law today?
This is the second question...................huhuhuhuhuhuhjhj
two heating coils one made of thin wire and the other of thick wire, same material, same length are connected one by one to the same source. which coil will pro
When writing an informational essay, when is it important to cite information from a source?
rey repeated the scales. His manipulation of the keys was becoming less of a struggle, and the tuba was making sounds that were almost musical. The low notes st
if you are asked to solve a system of equations in which there is no linear equation to start with, you can sometimes begin by isolating and substituting a vari
so if chicken like cheese then what is goat cheese