kylarodriguez44 kylarodriguez44
  • 22-08-2017
  • Mathematics
contestada

If you can buy four bulbs of elephant garlic for $8 then how many can you buy with $32?

Respuesta :

kphung76127
kphung76127 kphung76127
  • 22-08-2017
Set up a proportion

4 bulbs/$8 = x bulbs/$32

8*4=32
4*4=16=x

Final answer: 16 bulbs
Answer Link
hellopeople74
hellopeople74 hellopeople74
  • 23-10-2020

Answer:

you can buy 16 bulbs with $32

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What are two negative integers that have the same sum as -2 and -5
12/15 in simplest form
What happened in Russia in 1917 that led the United States to justify its involvement in World War I as a fight for democracy?
What is 27 quarters. Plz. Hop me.
The quotient of 45 and r
__________ were people who campaigned for women’s right to vote. A.Suffragists B.Opportunists C.Segregations D.Conservations
What is 27 quarters. Plz. Hop me.
Evaluate f(3) for each of the following: a. {(1,2), (2,0), (3,1), (4,2)} b. {(1,2), (2,3), (3,4), (4,5)} c. {(1,3), (2,5), (3,2), (4,0)}
Jasper made 230 flyers for a dance. He handed two flyers out to each student. How many students received flyers
I do not understand how to do this problem. I am very confused and need help. x-3/2x+4=-1/2