Antonia1
Antonia1
22-04-2015
Mathematics
contestada
1kg costs £1.28. what is the cost of 250g
Respuesta :
iGreen
iGreen
23-04-2015
First, convert 1 kg to g.
1 kg = 1000 g
So 1000 g = 1.28
Set up a proportion:
1000/1.28 = 250/x
Cross multiply:
1000x = 320
Divide 1000 to both sides:
x = 0.32
So 250g costs £0.32
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 92+ )
Otras preguntas
The sum of two consecutive positive integers is 71 find the two positive integers
what are some props i could do for clara barton plz help
Which describe people and their accomplishments that were part of Mesopotamian civilizations? Choose all answers that are correct. A. hieroglyphic writing B. ma
Bob has 120 beads The beads are either red or green Bob gives 3/4 of the beads to his friend 2/3 of the beads bob now had are red Work out how many green bea
What are the possible gametes produced by the individual SsYy? A. Ss and Yy B. SY and Sy C. SY, Sy, sY, and sy D. SS, Ss, YY, and Yy
Twenty-five percent of 88 is the same as what percent of 22? A) 12 1/2 B) 40 C) 50 D) 100
This helps to flavor food but too much can be harmful, especially to blood pressure. Fats Sugars Vitamins Soduim Pepper ..
how does trade enrich a civilization
What sequence correctly describes the route that an egg takes through the female reproductive system? Cervix, fallopian tube, uterus Ovary, fallopian tube, cerv
9x+4y=43 find the slope abd y-intercept of the line