shallapop
shallapop shallapop
  • 23-05-2017
  • Mathematics
contestada

Callie spends $36 on fabric. Each yard costs $3. How much fabric does Callie buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-05-2017
So you divide 36 by 3 and get 12. Therefore, Callie bought 12 yards of fabric
Answer Link
zeusrox17
zeusrox17 zeusrox17
  • 23-05-2017
To find the answer you must divide 36 by 3 which equals 12$
Hope this helps and please enjoy Brainly! If you liked my answer and got the question right please name my answer "Brainliest" Thank you - ZeusROX
Answer Link

Otras preguntas

what is the 6 steps of the sceintific method
18 At the toy store you can get 1 board games for $22.96. Online the price for 6 board games is $33.60. Which place has the highest price for a board game?​
Write this number out in words: 9,452,729.
you guys can put A. B. C. or D. to make it easier.Who ever answers first and correct gets a thank you marked brainliest and 5 stars.​
What is 43609 in expanded form
How do some social customs differ from place to place,community to community.of Nepal. Discuss with examples.​
math math pls help pls
jim (m = 100 kg) rollerblades on a smooth horizontal floor at a constant speed of 2.0 m/s for a distance of 5.0 m in 5.0 s. what is the power in this process? (
The volume of the cube below is . What is the value of x? A. B. C. D. x = 8
Please help me with this homework