CutiePie200 CutiePie200
  • 21-05-2017
  • Mathematics
contestada

so lets say walmart is selling pickles 5.99$ the other store sells it for 3.49 which one is better to buy

Respuesta :

everimagining
everimagining everimagining
  • 21-05-2017
You pay $2.295 for walmart, and 1.163 for the other store.
5.99/3 cans of pickles = x/1 can of pickles
3.49/2 cans of pickles = x/1 can of pickles
Answer Link

Otras preguntas

How can i be a good speaker ?
Which value can fill in the blank in the function f(x) = ____|x| to make its graph wider than that of the parent function, f(x) = |x|? A) -1 B) 1/4 C) 1 D) 4
What is a non example of an atom?
Protists that decompose dead organisms like insects are called
A heart beats 264 beats in 3 minutes. What is the unit rate? A) 78 beats in 1 minute B) 78 beats in 2 minutes C) 88 beats in 1 minute D) 176 beats in 2 minut
Is rst=xyz if so ,name the postulate that applies
What character in grendel is most clearly a flat character?
When did electric instruments come to jazz?
What were three major achievements of the civil rights movement during the 1960s?
which screw would be easier to turn a screw with threads closer together or further apart?