lucasdoh
lucasdoh lucasdoh
  • 26-04-2017
  • Mathematics
contestada

If 6 lemons cost 90p what is the price of 1 lemon and four lemons

Respuesta :

gatorage1 gatorage1
  • 26-04-2017
75p is the correct answer because 1 lemon is 15p
Answer Link
Аноним Аноним
  • 26-04-2017
If 6 lemons cost 90p divide 90 by 6 and you'll get 15 which is how much one lemon cost. Once you know how much one lemon cost you multiply that number by 5 to get the cost of 5 lemons.
 
15*5=75 
 
so 5 lemons would cost 75p.
Answer Link

Otras preguntas

For what numbers ∅ is f(∅) = tan ∅ not defined?
Although Plato and Aristotle disagreed with democritus what did his theory suggest was true about all matter?
A line has the equation y=x. It is translated up by 3 units. What is the equation of the new line?
How do you divide 0.08 by 4.2
There are 18 bikes in a bike rack. There are 4 more blue bikes then yellow bikes , and 2 less yellow bikes than green bikes. How many bikes of each color are in
can a house be designed without mathematics
There are 18 bikes in a bike rack. There are 4 more blue bikes then yellow bikes , and 2 less yellow bikes than green bikes. How many bikes of each color are in
the reptile house at the zoo has an iguana that is 5/6 yards long. It has a gila monster that is 4/5 of the length of the iguana. How long is the gial monster?
A line has the equation y=x. It is translated up by 3 units. What is the equation of the new line?
P(4,-6), y=-3 Write an equation of the line passing through point P that is perpendicular to the given line.