KathyMendez
KathyMendez KathyMendez
  • 25-04-2017
  • Mathematics
contestada

if two pounds of cheese sells for $3.18, how much will three pounds of cheese cost? SHOW YOUR WORK!! plz

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 26-04-2017
If two pounds of cheese sells for $3.18, how much will three pounds of cheese cost?

If two pounds of cheese are $3.18 then we must divide it by 2.

[tex] \frac{3.18}{2} =1.59[/tex]

Then we multiply.

[tex]1.59*3=4.77[/tex]

So three pounds of cheese are

$[tex]4.77[/tex]

Hope I helped!
Answer Link

Otras preguntas

It is about 2508 miles from Orange County in California to Orange County in Florida. With an average speed of 70 miles per hour, about how long will it take to
Together, Bobs shoes weigh about 1 kilograms. Each shoe weighsabout how many grams.
A cable cord is 78 meters long.Workers cut it into 30 pieces of equal length. How many centimeters long is each piece?
how to solve 2/4 of 4
Together, Bobs shoes weigh about 1 kilograms. Each shoe weighsabout how many grams.
how do you estimate 12.062g to the nearest tens of a gram
The lengths of the legs of a right triangle are 15 cm and 20 cm. What is the length of the hypotenuse?   A.
The maximum energy available for useful work from a spontaneous reaction (A) free energy (B) lattice energy (C) kinetic energy (D) activation energy (E) ionizat
what is (-8)(-8)(-1)?
0.4/0.01=40 how does the quotient relate to divide