christyteaaa
christyteaaa christyteaaa
  • 26-02-2017
  • Mathematics
contestada

Beef: $3.50 per lb
Chicken: $1.95 per lb

Question: Mrs. Campbell bought 1/2 lb of beef and 2 lb of chicken. How much did she spend?

Respuesta :

ngfriesema ngfriesema
  • 26-02-2017
$3.90 for the chicken and $1.75 for the beef
Answer Link
dsaketh
dsaketh dsaketh
  • 26-02-2017
1/2 (cost of beef for 1lb) + 2 (cost of chicken for 1lb)

1/2(3.50) + 2(1.95) = 1.75 + 3.9 = 5.65

She spent $5.65
Answer Link

Otras preguntas

NEED HELP SOON!! diana is writing an email to a friend. Help her and choose the correct verb form
Guys, can you make a persuasive closing about Maja Blanca and Suman Filipino dessert? "for those who aren't serious will be automatically reported"​
HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Is d = 6 a solution to the inequality below? 13 < d + 3
what is the anwser??
It seems these days that students have to work more and more each week to be able to afford the costs of college. For a recent labor survey conducted by the gov
Is it ok to wear handbag tote for university orientation day
A 2000 W immersion heater is used to heat 2 kg of water for 5 minutes. Calculate the final temperature of the water if its initial temperature was 23°C. What as
What is one of the most important messages of “Traveling” by Grace Paley?
Solve this equation for the given domain. cos(2x + 45°) = 0.8 for 0° ≤ x ≤ 180°