JohnanthonyQ373428 JohnanthonyQ373428
  • 26-10-2022
  • Mathematics
contestada

At the store Brand A potato chips were $22.75 for 7 bags. Brand B potato chips were $12.72 for 4 bags. Which brand has the cheaper price?

Respuesta :

KeyshaunU430112 KeyshaunU430112
  • 26-10-2022

ANSWER:

Brand B

STEP-BY-STEP EXPLANATION:

To know which of the two options is the cheapest, we must calculate the unit price, we can do it like this:

[tex]\begin{gathered} A=\frac{22.75}{7}=\text{ \$3.25} \\ B=\frac{12.72}{4}=\text{ \$3.18} \end{gathered}[/tex]

Therefore, the value for Bran A is $3.25 and Brand B $3.18, therefore Brand B is cheaper

Answer Link

Otras preguntas

Figura literaria del poema el baile de las mariposas
Write a short paragraph (topic of your choosing) containing each of the following sentence types: simple compound complex compound-complex Using parentheses, la
poem based on social issues ​
Although this part of the business plan appears first, it is written last. It is also part of the plan that summarizes everything you hope will make investors w
Water is abundant on our planet. A salty B plentiful C scarce D frozen​
examine four factors for the fall of cpp​
anyone is a hispanic girl or boy and 17 am bored who down to talk
In JavaScript, an if statement needs to end with what symbol? A. : B. [ C. { D. ;
A) Quelles sont les fréquences observés Fa et Fb du caractère "défaut" sur chacune des machines? a quelle décision ces informations mèneraient-ils? B) Détermine
1. तलका सङ्ख्यालाई विस्तारित रूपमा लखनुहोस (546 6542) ​