KhingstonL433795 KhingstonL433795
  • 26-10-2022
  • Mathematics
contestada

Price of Pears8Find the unit rate ofthe price per pear.76$2$[?]=5 pears1 pearPrice ($)ol NW2Give your answer asa decimal.11 2 3 4 5 6 7 8 9Number of Pears

Price of Pears8Find the unit rate ofthe price per pear7625 pears1 pearPrice ol NW2Give your answer asa decimal11 2 3 4 5 6 7 8 9Number of Pears class=

Respuesta :

AliviaC42928 AliviaC42928
  • 26-10-2022

From the given graph,

5 pears can be purchased at the rate of $2

To find the unit rate of the price per pear, i.e for the price of a pear,

Let the price of a pear be x

[tex]\begin{gathered} \frac{2}{5}=\frac{x}{1} \\ \text{Crossmultiply} \\ 5\times x=2\times1 \\ 5x=2 \\ \text{Divide both sides by 5} \\ \frac{5x}{5}=\frac{2}{5} \\ x=\text{ \$0.4} \end{gathered}[/tex]

Hence, the unit rate of the price of a pear is $0.4

Answer Link

Otras preguntas

Consider the following cross: Parent 1: YyTt Parent 2: YyTt Using the rules of probability, determine the probability that the offspring will show YyTT genotype
One half gallon is equilvalent to 4 pints. How many gallons are the equilvalent of 72 pints
Which expression shows the prime factorization of 40? A. 2² × 5 B. 2³ × 5 C. 2 × 5² D. 2 × 5³
NUMBER SENSE: Fort Knox holds 147,3000,00 ounces of gold. Write the number that is one million more.
What factors in Earth's relationship to the Sun make life on Earth possible?
Need Help with question #6
Write “400 pounds per 340 square feet” as a rate in simplest form.
what was the impact of forest laws on tribal lives
How do you write seven hundred twelve thousandths in expanded form
divide 33 photos into two groups so the ratio is 4 to 7