SiaQ683296 SiaQ683296
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

can somebody help me please all the other tutors don’t understand this

can somebody help me please all the other tutors dont understand this class=

Respuesta :

EmiliaR244625 EmiliaR244625
  • 25-10-2022

In the beginning, the inventory had a value of $8320, then more inventory was purchased, for a total of

[tex]150+216+88=454.[/tex]

Therefore, the total cost of the inventory was $8320+$454=$8774, if the ending inventory was valued at $1720, the cost of goods sold over that period of time is

[tex]8774-1720=7054.[/tex]

Answer: $7054.

Answer Link

Otras preguntas

What incident set off the taft–roosevelt feud?
7(3j+6+2j) as a verbal expression ?
Which expression is equal to 3 to the 3rd power times 3 to the 5th power
A promotional deal for long distance phone service charges a $15 basic fee plus $0.05 per minute for all calls. If joes phone bill was $72 under this promotiona
where africa are most active volcanoes located
Write sentences about ones and tens.
Melissa and Joey enjoyed dinner at a restaurant. They paid the waiter $100.50 plus a 20% tip. How much did each person pay if they split the total bill in half?
Which type of biography is not affected by errors in the biographer’s memory
Is it possible for a line segment to have more than one bisector?
which one of the following circuit interrupts is most effective at a preventing major shock