ArjanS82594 ArjanS82594
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

2 1/2 yards of ribbon cost $3.25. Find $/yd.

Respuesta :

AkashH30505 AkashH30505
  • 25-10-2022

Given that 2.5 yards of ribbon cost $3.25, then,

cost of 1 yard would be

3.25/2.5

= $1.3

The cost per yard is $1.3

Answer Link

Otras preguntas

y=8/3x-5  my teacher want me to find the slope and y-intercept for each equation
what holds the atoms in plastic together
How did the United States acquire part of Samoa?
The area of the shaded segment is 100cm^2. Calculate the value of r.
How did the charter of the Virginia Company help colonization of the Americas?
How do you solve a scale factor?
How many molecules of H20 are there in 1.0 g of H20?
Oscar is 16 years old and his sister julia is 12 years old.  What will be the ratio of Oscar's age to julia's age in 2 years.   Write as a fraction in simplest
Solve for g 7h+f=2h+g
what is 9/10 - 1/15 ?