AngeleD65445 AngeleD65445
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

Walter pays 2.53 to ship a package that weighs 5.5 onces. which is the cost to ship 1 ounce

Respuesta :

EmoreeP247899 EmoreeP247899
  • 25-10-2022

To determine the price per ounce walter paid to ship the package you can use cross multiplication.

If 5.5 ounces ______$2.53

Then 1 ounce______$x

[tex]\begin{gathered} \frac{2.53}{5.5}=\frac{x}{1} \\ x=0.46 \end{gathered}[/tex]

He will pay $0.46 per ounce

Answer Link

Otras preguntas

Match each barrier of communication to the situation with which it corresponds. Edward asks Harry to fill out his log sheet, presuming that Henry knows how to
What was the head-right system in the southern colonies? O A. Indentured workers got free land after serving their term. O B. Settlers got free land for paying
Find an equation equivalent to r = 1 + 2 sin in rectangular coordinates.
Juan sold fruit baskets for $16.50 each and pencils for $1.50 each. His goal is to sell $300.00 worth of goods to pay for his trip’s cost. How many fruit basket
find who is Cristiano fernado
What is nuclear biology? Why is this important?
writ a letter to your uncle for the birthday present he gave you on your birthday
What is the probability that you will select someone from the survey that does not watch NBC? Explain. 45 people are surveyed. 12 do not watch either channel an
What is the value of x?​
What is a phospholipid composed of? a. a nonpolar head and a polar tail b. a nonpolar head and tail c. a polar head and a nonpolar tail d. a polar head and tail