ShakhzodaS673652 ShakhzodaS673652
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

find the unit price of a six pack of water for $6.90 fill in the amount per bottle of water

Respuesta :

JeanetteC356826 JeanetteC356826
  • 25-10-2022

Given:

six pack of water = $6.90

To find:

Unit(one) price of water bottle(Price of one water bottle).

[tex]\frac{6.90}{6}=1.15[/tex]

Therefore,

The price of one water bottle is $1.15.

Answer Link

Otras preguntas

What is the value of the digit 8 in 686,293
name the value of each 2 in 222,222
Sylvanite is a mineral that contains 28.0% \% gold by mass. How much sylvanite would you need to dig up to obtain 34.0g g of gold?
What does urgency mean? A. panic B.sadness C.insistence D.enthusiasm
What does urgency mean? A. panic B.sadness C.insistence D.enthusiasm
Winds in the Northern Hemisphere are deflected to the right, and winds in the Southern Hemisphere are deflected to the left. What causes this pattern? a. the e
Sunflowers belong to which of the following kingdoms? a. Animalia b. Fungi c. Plantae d. Protista
What are two number rounded to 14,000
The first true prokaryote cells were formed from
what is 5.96 as a fraction