JamiracleZ339299 JamiracleZ339299
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

Zach can buy a dozen pencils for $1.89, 24 pencils for $3.60, or 36 pencils for $5.49. What is the best buy?

Respuesta :

JaniyhaC342266 JaniyhaC342266
  • 25-10-2022

To know which one is the best option we have to divide the cost in the number of pencils so:

[tex]\frac{1.89}{12}=0.16[/tex]

the second option is:

[tex]\frac{3.60}{24}=0.15[/tex]

the thert option is:

[tex]\frac{5.49}{36}=1.16[/tex]

So the best option is the second option

Answer Link

Otras preguntas

what is energy that moves from a material of higher temperature to a material of lower temperature
What are some devices used for temporary work zone situations?
What is the length of Line AC?
Which is the best example of the influence of athenian democracy on later governments? a. the absolute monarchies of europe's middle ages b. the representativ
Students in classes, displayed below, ate the same ratio of cheese pizza slices to pepperoni pizza slices. Complete the following table, which represents the n
i need these answers I'm in deep help
What is 3258 rounded to the nearest thousand.?
what is Y if 8/12=y/30
A 1-kg car and a 2-kg car are both released from the top of the same hill and roll down a frictionless track. At the bottom of the hill, which car will have the
Larry's evening is spent reading and watching TV. He can spend no more than 4 hours total on these activities, and he wants to spend more time reading than watc