MyleeP559561 MyleeP559561
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

Laura needs summer blouses. She bought 1 blouseand 2 sweaters. How much did she spend? Did shebuy clothes that matched her summer needs?

Respuesta :

JameQ337470 JameQ337470
  • 25-10-2022

Given:-

Cost of blouse is $27.50

Cost of sweater is $34.99

To find the cost if laura bought :-

So since laura bought one blouse and two sweaters, we get

[tex]27.50+2(34.99)=97.48[/tex]

So the cost is $97.48 and she bought the cloths of her summer needs.

Answer Link

Otras preguntas

II. Fill in the blanks with the correct tener idiom in the present tense. (10 points) 1. Eduardo sale de casa a las 9:55 y su clase en la universidad comienza a
WILL GIVE BRAINLIEST!Which method and additional information would prove ΔONP and ΔMNL similar by the AA similarity postulate?
The tools used to craft chairs in a furniture factory are an example of which factor of production? ASAP!!! a. entrepreneurship b. labor c. capital d. land
Question 2 te A power company wants to build a new electric power plant next to a river and use water from the river for cooling. Which of the following should
why cant you eat grapefruit with certain medications
In the following citation for a website which detail is optional according to mla style.
.What will be a consequence to this food web if the MICE INCREASE dramatically in numbers? Why
A 60KG WOMAN IS ON A LADDER 2 M ABOVE THE GROUND. WHAT IS HER POTENTIAL ENERGY
Please help with my French hw.
Jackson answered every 7 out of 9 questions correctly on a Spanish Quiz. If the quiz has 63 questions, how many questions did Jackson answer correctly