ConradoQ174554 ConradoQ174554
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

a gallon of ice cream costs $4.76. How much does it cost per quart? There are 4 qts per gallon.

Respuesta :

MakynleeC509212 MakynleeC509212
  • 25-10-2022

There are 4 quarts in a gallon so the price of one gallon that they have given us has to be split into four so $4.76/4 =$1. 19/quart

Answer Link

Otras preguntas

What is mZ2? What is mZ1?
Susan made a graph that represents the amount of money she spends on lunch, y, for the number of days she is in school, x. The graph is a straight line that pas
Help me plzz i need help with this !!!
whats the answer plzzzz helppp​
What is the meaning of the figurative language in this passage Fredrick Douglass
Why did colonies declare independence?
Choose all angles that are congruent to ∠ 1 in the below figure.
Decide whether the following show Causation or just Correlation.
choose the equation that represents the solutions of 0=0.25x2 - 8x
The dynamic nature of our health means that * it is constantly changing. we have little control over it. it changes very slowly. it is largely inherited.